Во рамките на ЕРАЗМУС + програмата за наставен кадар, во периодот од 29 до 2 мај, проф д-р Венета Капчина - Тотева од Софискиот Универзитет, Биолошки факултет, одржа предавање пред студентите на Земјоделски факултет.

Предавањето беше од областа на Физиoлoгијa нa рaстенијaтa и Културa нa рaстителни ткивa, корисно за студентите од IV година на студиска програма Градинарство кои го изучуваа предметот Биотехнологија и биосигурност во последниот семестар.

Остварената соработката во рамките на ЕРАЗМУС програмата, отвара можности за идни научни соработки во насока на  размена на наставен кадар и апликација за научно истражувачки проекти.