Како дел од наставната програма од областа ПЕДОЛОГИЈА, визитинг професорот Јовица Васин одржа предавања за студентите на Земјоделскиот факултет, во периодот од 08-12 мај.

Професорот Васин одржа предавања во наставните центри во Штип, Струмица и во Прилеп. Покрај теоретските предавања професорот Васин реализираше и теренски активности со студентите:

-Отварање на почвен профил и педолошка карактеризација на типот на почвата;

-Земање на почвени примероци за лабораториски анализи и други теренски активности.

Тематски единици на проф. Васин беа:

-ПОЧВА-Генеза, својства, функции, класификација;

-СОДРЖИНА НА ОРГАНСКА МАТЕРИЈА ВО ПОЧВАТА: проблеми поврзани со намалувањето на содржината на ОМ во почвата.